اخبار > اثر گران، بازار هنر را آشفته مي‌كند


  چاپ        ارسال به دوست

اثر گران، بازار هنر را آشفته مي‌كند

اکسپو ۹۱ پایان گرفت. این اکسپو در کنار تمام بازارهای فروشی که همزمان با آن و به شکل خصوصی برگزار می‌شود به نوعی در اقتصاد هنر موثر است. در واقع فرهنگ خریدوفروش اثر هنری مي‌تواند خواسته یا ناخواسته بر زندگی هنرمند تاثیرگذار باشد و جریان هنر را دچار تحول کند. به همین بهانه با محمود جوادی‌پور از هنرمندان بنام و از پیشگامان نقاشی نوگرای ایران به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

با توجه به آنکه فروش اثر هنری یکی از نیازهای جامعه امروز است، به باور شما برگزاری اکسپو از طرف دولت تا چه حد مفید و موثر به نظر مي‌رسد؟

به نظر من اثر هنری باید به فروش برسد چراکه باید در جامعه جریان یابد. اثر هنری باید به فروش رسد تا به زندگی مردم راه یابد و رسالت خود را در تعالی روح بشر انجام دهد. در واقع نبايد یک اثر هنری در خانه هنرمند حبس شود. اثر هنری از طریق فروش به جامعه قدم مي‌گذارد و بین مردم مي‌آید. مردم هنر را از طریق راه‌یافتن آن به جامعه مي‌شناسند و از همین طریق با هنرمند آشنا مي‌شوند. به همین علت معتقدم نباید هنر را محدود و محبوس کرد.

از اکسپو ۹۱ به عنوان محلی برای عرضه آثار هنری هنرمندان بنام ایران رضایت دارید؟

روی هم رفته خوب بود.

با توجه به اینکه شما از برجسته‌ترین هنرمندان ایران هستید، به نظر شما آثار هنری در اکسپو با قیمت واقعی خود عرضه شده بود؟ قیمت‌گذاری آثار چگونه بود؟

از قیمت‌ها اطلاع ندارم. من هیچ‌وقت با قیمت کاری نداشتم. این بستگی به خود اثر دارد؛ آثار از نظر هنری باید مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر هیئت انتخاب، آثار را از لحاظ کارشناسی ارزیابی و قیمت‌گذاری کند، مي‌توان فهمید که حساب و کتاب در کار است اما اگر جوانی که دو تا خط مي‌کشد ۳۰ میلیون بر آن قیمت گذارد درست نیست؛ ارزش هنر را متزلزل مي‌کند. در نتیجه یک اثر بهتر قیمت بالاتری بر اثر خود خواهد گذاشت و بازار هنر آشفته مي‌شود.

فکر مي‌کنید اگر دولت اکسپو را به صورت یک بازار فروش دائمي شکل دهد، مي‌تواند اقتصاد هنر را سامان دهد؟

بله، بسیار هم خوب است.

فکر مي‌کنید اگر اکسپو در سال‌های آینده هم اتفاق بیافتد چه ایراداتی را باید برطرف کند؟ نقطه ضعف اکسپو از دیدگاه شما چیست؟

به نظرم هر چقدر امکانات بیشتری فراهم شود که مردم آثار هنری را ببینند، مردم با هنر آشناتر مي‌شوند. این به نفع هنرمندان و خود مردم است. مردم باید به دنبال هنر بروند و از راهی که یاد مي‌گیرند به هنر نگاه کنند نه به عنوان یک تابلو.

حس خود را در مورد اثر هنری بعد از این همه تجربه مي‌گویید؟ دوست دارم از زبان شما بشنوم که هنر را چگونه معنا مي‌کنید؟

بعد از این همه تجربه مي‌توانم بگویم آنچه را که فکر مي‌کنم و قصد دارم نشان دهم مي‌توانم به انجام برسانم.
هنر چیزی است که نوآوری و معنا در آن باشد. به طوری که وقتی بیننده آن را مي‌بیند تنها به صورت اکتفا نکند. از دید معنا هم در آن بیاندیشد و حقیقتی تازه بیابد؛ هم جنبه بصری و هم جنبه معنایی داشته باشد.

منبع: هنرنيوز، شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۱


١٦:٠٨ - 1392/08/27    /    شماره : ٤١٦٧    /    تعداد نمایش : ١٠٧٧خروج