زندگي‌نامه

مروري كوتاه بر زندگي‌نامه زنده‌ياد محمود جوادي‌پور

 

محمود جوادي‌پور در 13 شهريور 1299 در محله اميريه تهران به دنيا آمد. پدر و مادرش اهل هنر بودند. پدرش زماني كه متوجه علاقه فرزندش به موسيقي شد، به او پيشنهاد كرد كه ساز مورد علاقه‌اش را انتخاب كند. هرچند علاقه به موسيقي در او وجود داشت ولي به تدريج اين اشتياق به سمت نقاشي كشيده شد. «پس از نااميدشدن از فراگيري موسيقي به نقاشي روي آوردم، زيرا نقاشي اين امكان را به من مي‌داد كه پيش خودم تمرين كنم و ذهنياتم را به همان صورت بچه‌گانه روي كاغذ بياورم. آن‌قدر مشتاق بودم كه هر وقت فرصتي دست مي‌داد، نقاشي مي‌كردم. حتي در اغلب ساعات درس در حالي كه ظاهرا گوشم به درس بود، زير نيمكت طراحي مي‌كردم. چهره معلماني كه حالت ويژه‌اي داشتند، بهترين سوژه براي نقاشي من بود. آنها را تا حدودي كاريكاتوروار طراحي مي‌كردم و بعد از خوردن زنگ همكلاسي‌ها دورم جمع مي‌شدند، كارهايم را كه نشان‌شان مي‌دادم، شاد مي‌شدند.»

تحصيلاتش را از دبستان سلطاني آغازكرد و سپس در دبستان علامه ادامه داد و در سال 1312 گواهينامه ششم هنرستان صنعتي ايران و آلمان را در رشته آهنگري و ماشين‌سازي دريافت كرد.
آموزگار ادبياتش در هنرستان، نيمايوشيج بود. پس از اتمام دوره تحصيل در هنرستان، در آزمون ورودي دانشكده هنرهاي زيبا پذيرفته شد.
علاقه جوادي‌پور به عالم هنر باعث شد تا در سال 1322 در چاپخانه بانك ملي ايران به عنوان نقاش چاپخانه به صورت نيمه‌وقت استخدام شود. در اين زمان با مطالعه و تلاش، شيوه چاپ رنگي عكاسي را آزمود و موفق شد نخستين چاپ رنگي را در ايران انجام دهد.

جوادی‌پور آثار ارزنده فراوانی در کارنامه هنری خود به یادگار گذاشته است که برخی از این آثار در موزه‌های ايران و آمريكا، صیاد چشم‌های مخاطبان هنر است.

چهره ماندگار هنر کشور، استاد محمود جوادي‌پور پس از سال‌ها فعالیت مستمر و خلق آثار هنری جاودانه، سرانجام روز یکشنبه 5 آذر 1391، در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) آرام گرفت.

 

چند از هزاران:
 عـضو هيئت موسس اولين مركز هنرهای تجسمی در ايران به نام «آپادانا كـاشانـه هـنرهـای زيبا» (١٣٢٨)
عضو هيئت بنيانگذار انجمن هنری جوانان
تدريس در دانشكده هنرهای زيبای دانشگاه تهران (١٣٥٨-١٣٣٢)
هنركده هنرهای تزيينی تهران (١٣٤٢-١٣٤٠)
هنرستان دختران و هنرستان كمال‌الملك تهران (١٣٤٥-١٣٣٧)
نماينده وزارت فرهنگ و هنر در شورای عالی تمبر (١٣٤٢)
نماينده دانشكده هنرهای زيبا در شوراهای موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران (١٣٤٨)
نماينده دانشكده هنرهای زيبا در دفتر فنی وزارت دادگستری (١٣٥١)
مدير گروه هنرهاى تجسمی دانشكده هنرهاى زيبای دانشگاه تهران (١٣٥٤-١٣٥٢)
سرپرست آموزشی دانشكده هنرهاى زيبای دانشگاه تهران (١٣٥٨-١٣٥٦)